Általános információk az ortézisekről
Ortézisek funkciójuk alapján lehetnek támasztó, rögzítő, tehermentesítő, korrigáló, hosszkülönbség kiegyenlítő eszközök. Gyakran a fent felsorolt funkciók közül egyszerre több feladatot is teljesítenek.
Támasztás elsődleges célja lehet a hiányzó állás és járásbiztonság részleges vagy teljes biztosítása, deformitások kialakulásának, valamint romlásának megelőzése/megakadályozása. Főként az alsó végtag és törzs bénulásos megbetegedései esetén. Támasztással lehetőség nyílik valamely ízület/ízületek nem kívánatos, rendellenes mozgásainak megakadályozására, gyakran tehermentesítéssel kombinálva.
Rögzítés célja a fájdalom csökkentése, vagy megszűntetése. Az ízületet áthidaló, az ízület vagy ízületek mozgását minden irányban korlátozó, vagy megakadályozó eszközök. Rögzítés lehet részleges, vagy teljes. Mindkét esetben hathat egy vagy több ízületre. Gyakran tehermentesítéssel is kombinálni kell. Részleges rögzítés esetében az ízületet viszonylagos nyugalomba helyezzük, azaz a hirtelen, nagy terjedelmű ízületi mozgásokat meggátoljuk.
Teljes rögzítés esetén az ízületet áthidaló, az ízület, vagy ízületek mozgását minden irányban megakadályozó eszközökről beszélünk. A teljes rögzítést gyakran tehermentesítéssel is kombinálni kell.
Tehermentesítés a mozgás szervrendszerének, azaz egy-egy ízületnek, csontnak, vagy az egész alsóvégtagnak (a járóképesség megtartása mellett), a testsúly viseléséből való részleges, vagy teljes kivonása.
Korrekciós ortézis esetén az eszköz a deformált testrészt erősebb behatással (húzással, nyomással, csavarással) fiziológiás, vagy normál felé közelítő helyzetbe hozza. Korrekciós műtétek eredményének fenntartására is alkalmazzák.
Hosszkülönbség kiegyenlítése elsősorban funkcionális céllal történik. Alsóvégtag tehermentesítése esetén a nem tehermentesített oldalnál, azonos magasságú talpemelés szükséges.
Alsóvégtag ortézisek részei lehetnek
Kengyelek, melyek lehetnek egyágúak, kétágúak, ablakosak vagy előrevezetettek.
Bokaízületek mozgathatóság szempontjából lehetnek, szabad ízületek, ezek engedik a boka plantar-, és dorsalflexios (lábfej emelés - lefeszítés) mozgásait.
Ütközős ízületek, ahol az elől ütközős ízület megakadályozza a dorsalflexiot (lábfej felfelé emelést), valamint hátulsó ütközős, ahol a plantarflexios (láb talp felé lefeszítés) mozgás limitált.
Valamint lehet zárt bokaízület, mely megakadályozza a bokaízületben való mozgást/csak minimális mozgás lehetséges.
Térdízületek kialakításuk szerint lehetnek szabad ízületek, amelyek főként az oldalirányú elmozdulást, illetve a hyperextenziót (térd túlnyújtását) akadályozzák meg. Nyitható-zárható ízületek, amelyeken a térd flexió-extenzió (hajlítás-nyújtás) mértéke fokban beállíthatóak. Valamint lehetnek egy-, többtengelyes ízületek.
Csípőízületek fő szempontja kialakításuk során, hogy önzáródást hozzanak létre, valamint a leülésnél tudja követni az anatómiai csípőízület forgásást.
Alsó végtag ortézisek
- Lábortézisek
- Boka-láb ortézisek
- Térdortézisek
- Csípő ortézisek
- Csípő-tétd-boka-láb ortézisek
- Medenceöves négykörsines készülékek
Felső végtag ortézisek
- Kézortézisek
- Csukló-kéz ortézisek
- Könyökortézisek
- Könyök-csukló-kéz ortézisek
- Vállortézisek
- Váll- könyök- csukló-kéz ortézisek
A törzs ortézisei.
A strukturális scoliosis Cobb-fok szerinti felosztása a terápia relációjában:
0-10 fok gyógytorna
10-20 fok gyógytorna + fűzőkezelés
20-40 fok gyógytorna + fűző + műtét
40-100 fok gyógytorna + fűző + műtét
Legszélesebb körben alkalmazott segédeszköz:
Cheneau-korzett.
Jellemzői: Háromdimenziós korrekciós hatás. Akár 70%-ban aktív komponensekből tevődik össze. Belégzés közben aktív derotációs hatás. Nagy mozgásszabadság a viselőjének (proximális nagyízületek szabadon mozogatnak). A korrekciós zónák, pelották mozgás közben megvalósuló dinamikus korrekciós hatása. Aktív elongációt provokál (együttműködés a helyes testtartásban)
Műanyag fűzők:
- Egyedi méretvétel alapján készített
- Mellkas-ágyék-keresztcsonti ortézisek
Boston rendszerű
Indikáció: lumbális scoliosis, Scheuermann kór, postoperativ strukturális defektus. Korrigáló készülék, tartási rendellenességek korrekciójára Az ágyéki és a keresztcsonti. gerincszakasz krónikus megbetegedéseit korrigáló készülék. Adható Th. XII.-es csúcscsigolya magasságig scoliosisra vagy/és Scheuermann betegségre. A korzett a lumbális gerincen végzett korrekciós műtétek utáni rögzítésre is alkalmas.
Cheneau rendszerű
Indikáció: háti gerincszakasz érintettsége, scoliosis, Scheuermann kór, postoperativ
állapot, strukturális defektus. Korrigáló készülék, tartási rendellenességek korrekciójára. Adható minden típusú strukturális scoliosis esetén, maximum a Th. VII. csúcscsigolya magasságig, vállgyűrűvel kiegészítve a Th. V. csúcscsigolyáig. A korzett klasszikus formája különböző gerincműtétek utáni rögzítésekre is alkalmas, ill. csigolyatörés után reklináló eszközként önállóan is adható. Scheuermann betegség és scoliosis együttes előfordulása esetén is jól alkalmazható.
Ülőkorzettek
Indikáció: háti szakaszra terjedő deformitás, súlyosabb fokú scoliosis. A műanyag ülőkorzett a gyermeket korrekciós helyzetben tartja és a hevederek révén a biztonságos ülést is biztosítja. Tartozékként fejtámasz, lábtámasz is javasolt.
Traumás fűzők
Indikáció: fractura vertebrae regio dorsalis et lumbalis (osteoporosis). Traumás eredetű gerinc sérüléskor adható, amikor a műtét elkerülhető a csigolyák időszakos rögzítésével.
FORRÁS: Kozma Desző, Szabó Zsolt, Turányi Ernő: Ortopédiai műszerész vizsgára felkészítő jegyzet (2014)